Koziołki na Starym Rynku, rogale świetomarcińskie, jezioro Maltańskie, czyli to z czym kojarzy Ci się Poznań
Poznań to jedno z najpopularniejszych miast Polski, stolica Wielkopolski leżąca nad rzeką Wartą, gdzie spotyka się rozwój i nowoczesność z kultem tradycji. Poznań to ważny ośrodek kulturowy, który jednocześnie odgrywa ogromną role w szkolnictwie wyższym, ponieważ plasuje się w czołówce miast o wysokiej jakości edukacji. Miasto ciekawe i z każdą uliczką odkrywające nowe miejsca przed zwiedzającym.
Przechadzając się po poznańskim Starym Rynku i zerkając na wieżę Ratusza, warto zwrócić uwagę na słynne poznańskie koziołki. Pierwotna wersja koziołków powstała już w XVI wieku, jednak po uderzeniu pioruna w 1675 roku w wyniku, którego wieża, zegar oraz koziołki zostały całkowicie zniszczone po kilku wiekach koziołki zostały odbudowane i przywrócone na wieżę - rok 1913. Nie bez powodu to właśnie koziołki pojawiły się na wieży ratuszowej. Wiąże się z nimi legenda, jakoby figlarne dwa koziołki miały się znaleźć na wieży i bóść rogami, co bardzo rozbawiło zgromadzonych ówcześnie ludzi. Koziołki nazywane również urządzeniem błazeńskim.
Bardzo popularnym miejscem rekreacyjnym w Poznaniu jest tzn. Malta, czyli część miasta leżąca na brzegu Jeziora Maltańskiego. Obszar wokół jeziora to miejsca i ośrodki rekreacji i turystyki miasta, a samo jezioro to tor regatowy. W obszarze rekreacyjnym Malty znajdują się m.in. Nowe Zoo, popularne Termy Maltańskie, park linowy oraz Galeria Malta, czyli centrum handlowe.
Miłośnicy klimatycznych uliczek, małych restauracji oraz historii i zabytków, koniecznie muszą wybrać się do Ostrowa Tumskiego - znajdującego się na wyspie terenu, który jest odcięty od reszty miasta i to nadaje jemu tę wyjątkowość i klimat. Najbardziej rozpoznawalną budowlą Ostrowa Tumskiego jest Bazylika Archikatedralna Św. Piotra i Pawła, czyli miejsce spoczynku Bolesława Chrobrego i Mieszka I.
Poznań to również miejsca rozrywki dla całej rodziny! Jednym z takich miejsc i ciekawych muzeów w Poznaniu jest Rogalowe Muzeum, czyli muzeum Rogala Świętomarcińskiego. Rogal Świętomarciński to wyjątkowy przysmak wyrabiany w Poznaniu na podstawie specjalnych tradycyjnych receptur, a jest on przygotowywany z okazji dnia Św. Marcina. Samo muzeum zwiedza się w sposób interaktywny, a zwiedzający poznaje sposób produkcji rogali.
Palmiarnia Poznańska to prawdziwa gratka dla małych i dużych! Dla miłośników natury, zwierząt i roślin. Jest to obiekt botaniczny znajdujący się w Parku Wilsona, gdzie znajduje się około 1100 gatunków roślin, dodatkowo około 50 gatunków roślin wodnych oraz 170 gatunków ryb. Jest to największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych w całej Europie!
Jak pokazuje czas i historia, Poznań jest miastem rozwoju i wspomnianych już tradycji. Warto odwiedzić stolicę Wielkopolski dla znanych legend, przysmaków i ciekawych rozrywkowo miejsc!